Головна » Новини Сьогодні:

Новини

    Доповідь начальника відділу освіти

    30.08.2017 року відбулася конференція педагогічних працівників закладів освіти Літинського району. З доповіддю "Про підсумки розвитку галузі освіти району у 2016-2017 навчальному році та завдання на 2017-2018 навчальний рік" виступила начальник відділу освіти Літинської РДА Гордійчук Тетяна Іванівна.



    Доброго дня, шановні колеги, гості та присутні!

    Рада вас вітати на щорічній звітній конференції закладів освіти району.

    Традиційно склалося, що напередодні нового навчального року в педагогічних колективах нашої держави проводяться серпневі педагогічні конференції, завдання яких полягає в тому, щоб проаналізувати підсумки роботи за минулий навчальний рік, відзначити досягнення та разом із тим загострити увагу на помилках та упущеннях у роботі і намітити шляхи вирішення проблем, що стоять сьогодні перед освітянами.

    2016-2017 навчальний рік характеризувався напруженою роботою освітян району, що була спрямована на створення умов рівного доступу до здобуття якісної освіти в навчальних закладах, проведення зовнішнього незалежного оцінювання, оптимізацію мережі загальноосвітніх навчальних закладів. Тому за активної підтримки районної державної адміністрації, районної ради, у співпраці з органами місцевого самоврядування, батьківською громадськістю нам вдалося не лише забезпечити стабільну роботу галузі, а й зробити реальні кроки щодо модернізації багатьох освітніх ланок.

    [Слайд 1] Доступність до якісної освіти розпочинається з її базової складової – дошкільної ланки, у якій особлива увага приділяється модернізації змісту освіти, використанню компетентнісного підходу до оцінювання її результатів, орієнтації на розвиток особистості кожної дитини з урахуванням її задатків, здібностей, індивідуальних психічних та фізичних особливостей.

    Мережа дошкільних навчальних закладів району практично відповідає потребам населення, функціонує 22 заклади (15 ДНЗ і 7 НВК), потужність яких  становить 885 місць.

    [Слайд 2] Дошкільну освіту в закладах району станом на кінець 2016 року здобувало 965дітей.

    2018 рік визначений Урядом країни - роком розвитку нової якісної освіти в Новій українській школі, роком створення опорних шкіл, переоснащення навчальних закладів сучасним обладнанням.

    Так, всі ви знаєте, що з 1-го вересня в Україні розпочнеться пілотне впровадження нового Державного стандарту початкової загальної освіти Нової української школи. В Україні відібрано 100 шкіл для його апробації.

    У Вінницькій області визначено 4 пілотні школи: в с. Агрономічне, в Сутисках Тиврівського району, Калинівська школа – гімназія та спеціалізована загальноосвітня школа І ст. з поглибленим вивченням іноземних мов №25 м. Вінниці.

    [Слайд 3] У зв’язку з інтеграцією України в європейський простір назріла проблема модернізації освітньої галузі, вирівнювання освітнього потенціалу району, забезпечення рівного доступу до якісної освіти. Тому для забезпечення потреби населення у якісних освітніх послугах на кінець 2016-2017 н. р. мережа загальноосвітніх навчальних закладів району налічувала  32 загальноосвітніх навчальних заклади, 7 навчально-виховних комплексів, [Слайд 4] у яких навчалося 3567 учнів (з них: у міській місцевості – 1083, у сільській – 2484). З них індивідуальною формою навчання за станом здоров’я було охоплено 6 учнів.

    Варто також зауважити і про процес закриття малокомплектних навчальних закладів, оскільки він є незворотним, і, хочемо ми цього чи ні, до нього необхідно готуватися. Тому в 2015-2016 н. р. було ліквідовано СЗШ І-ІІ ст. с. Іванівці, а в 2017-2018 н. р. планувалося ліквідувати СЗШ І-ІІ ст. с. Новоселиця , с. Кулига та с. Літинка. Однак жодна із громад, на чиїй території знаходяться зазначені навчальні заклади, згоди на ліквідацію на надала. А тому вони продовжать своє функціонування у новому навчальному році.

    [Слайд 5] Слід відмітити, що станом на початок минулого навчального року всі діти шкільного віку, які підлягають навчанню, були охоплені здобуттям повної загальної середньої освіти. Середня наповнюваність класів у 2015-2016 н. р. становила 12,6 учнів на клас, а в 2016-2017 н. р. – 12,7 учнів. Як видно із діаграми, розпочалася незначна тенденція щодо підвищення середньої наповнюваності класів, що пов’язано зі збільшенням набору учнів до 1 класу (2016-2017 н. р. – 391 учень, 2017-2018 н. р. – 407 учнів).  

    [Слайд 6] Атестати про здобуття повної загальної середньої освіти у 2016-2017 н. р. отримали 237 випускників (у 2015-2016 н. р. – 226), з них нагороджено золотою медаллю «За високі досягнення у навчанні» 3 учні, срібною «За досягнення у навчанні» –  6 учнів. Але сумним є той факт, що з 14-и претендентів на золоту та 10-и на срібну медалі зберегли право на нагородження золотою медаллю лише 3 учні, на нагородження срібною – теж 3 учні і 3 учні були переведені зі списку золотих до списку срібних медалістів. Не підтвердили право на нагородження медаллю ще 15 учнів.

    Для забезпечення рівного доступу до якісної освіти в районі створюються належні умови для безпечного, регулярного і безоплатного перевезення учнів та педагогічних працівників.

    Підвезення до навчальних закладів у 2016-2017 н. р. потребували 626 учнів та 103 педпрацівники.

       Окремо стоїть питання про осучаснення шкіл новою матеріально-технічною базою. На черзі планується оснащення сучасною матеріально-технічною базою кабінетів фізики, хімії, біології, географії, математики, навчальними комп’ютерними комплексами, мультимедійним обладнанням тощо. Мета одна: показати кращу школу, сильніших учителів і кращі умови для кожного учня, щоб і батьки, і діти зрозуміли, що це не просто установа, де отримують папірець про здобуття середньої освіти, а навчальна установа, яка дає знання і можливість потім вступити до вищого навчального закладу.  

    [Слайд 7] У структурі загальної середньої школи особливе місце належить початковій ланці, перед якою поставлене завдання створити умови для здійснення особистісно орієнтованого навчання, реалізації діяльнісного й компетентнісного підходів до змісту освіти, максимального розвитку самодостатньої особистості та формування універсальних компетенцій у кожного учня.

    У 1-4 класах 2016-2017 н. р. навчалося 1480 учнів, а це на 18 учнів більше ніж 2015-2016 н. р.

    У травні 2017 року було проведено державну підсумкову атестацію учнів 4 класів з української мови, математики та літературного читання у 30 загальноосвітніх навчальних закладах району із 32 (у СЗШ І-ІІ ст. с. Новоселиця і с. Осолинка не було 4-го класу), результати яких є досить високими.

    [Слайд 8] ДПА з української мови складав 351 учень. Середній якісний показник з української мови по району склав 73%.

    [Слайд 9] ДПА з математика складали 349 учнів. Середній якісний показник з математики по району склав 75%.

    [Слайд 10] ДПА з літературного читання складали 343 учні. Середній якісний показник з літературно читання по району склав 75%.

    Крім того, варто відмітити активну участь учнів початкових класів у конкурсах ім. П. Яцика, Т. Г. Шевченка, Всеукраїнському інтерактивному природничому конкурсі «Колосок», Міжнародному конкурсі «Кенгуру».

    [Слайд 11] Сучасні освітні реформи вимагають оновлення змісту освіти на основі розбудови навчально-виховного процесу відповідно до потреб особистості та індивідуальних можливостей учнів, зростання їхньої самостійності й творчої активності. Підтримка та розвиток учнів, які володіють потенціалом до високих досягнень, є одним із пріоритетних напрямів сучасних змін. Тому впродовж навчального року робота педагогічних колективів була спрямована на створення інтелектуально та духовно насиченого середовища, яке забезпечує реалізацію пізнавальних, соціальних, культурних та фізичних потреб обдарованих дітей.

    Обдаровані діти – майбутнє нашого району, країни. Тому кожен загальноосвітній навчальний заклад району повинен нести величезну відповідальність перед суспільством за створення оптимальних умов для інтелектуального, творчого і соціального розвитку кожного свого вихованця, в повній мірі забезпечувати всі умови для формування і розвитку обдарованих школярів. Адже злагоджена система роботи всіх навчальних закладів району, окремої школи, класу як єдиного механізму залежить від кожного працівника освіти, кожного учня.

    Важливим показником роботи з обдарованими дітьми є результативність виступів учнів на конкурсах,  предметних олімпіадах різних рівнів, конкурсах-захистах науково-дослідницьких робіт МАН.

    [Слайд 12] У 2016 році було проведено ІІ (районний) етап Всеукраїнських учнівських олімпіад з 16 предметів. У ньому взяли участь 590 школярів (16,5% від загальної кількості учнів району), що на 62 менше ніж попереднього року. З них 192 дитини стали призерами олімпіад (це 32% від учасників), що на 3 менше ніж у 2015-2016 н. р. Перше місце виборов 21 учень (на 2 менше ніж у 2015-2016 н. р.), що складає 8,6% від учасників, ІІ місце – 68 учнів (на 3 більше ніж у попередньому році) – 11,5%, ІІІ місце – 73 учня (на 4 менше ніж у 2015-2016 н. р.) – 12% від загальної кількості учасників.

    [Слайд 13] У порівняні з попереднім навчальним роком збільшилася кількість переможців ІІІ етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад. 10 учнів ЗНЗ району (7 у 2015-2016 н. р.) стали призерами, серед них перше місце виборов 1 учень, ІІ – 2 учні, ІІІ – 7 учнів.  

    [Слайд 14] Ефективною формою активізації наукової діяльності школярів є навчання у Малій академії наук учнівської молоді. Однак невелика кількість учнів Літинського району демонструє зацікавленість таким видом науково-дослідницької діяльності. Так, у 2016-2017 н. р. лише 1 учень 10-го класу Літинської СЗШ І-ІІІ ст. №1 Головащенко Юхим був нагороджений дипломом ІІІ ступеня за захист наукової роботи з фізики у ІІ етапі Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Вінницького територіального відділення Малої академії наук України. Тому актуальним залишається питання заохочення учнів шкіл району до навчання у Малій академії наук учнівської молоді.

    [Слайд 15] Крім того, маємо призерів і серед учасників різних конкурсів, результати яких ви можете побачити на слайді.

    Варто відмітити й активну участь школярів (428 учнів з 12 навчальних закладів району) у Всеукраїнській грі «Соняшник». З них одержали дипломи І ступеня – 16 учнів, другого – 42, третього – 67. 80 учнів отримали сертифікат учасника.

    Із огляду на вищезазначене, можна зробити висновок, що система роботи з обдарованими та здібними учнями у контексті підготовки до олімпіад не в кожному навчальному закладі працює ефективно, а тому потребує загостреної уваги до себе. Проте підвищення рівня підготовки учнів до олімпіадних змагань має бути у центрі уваги всіх учасників навчально-виховного процесу – вчителів, учнів, батьків. Особливу увагу варто звернути на формування внутрішньої мотивації школяра до самостійного пошуку себе і свого шляху, прагнення до змагань. Адже, враховуючи вислів відомого фізика Гелла Маррі «Той, що прагне, зробить більше , ніж той , хто може!», саме вмотивованість стане рушійною силою у підготовці та успішній участі обдарованих учнів в олімпіадах.

    [Слайд 16] Важливим методом мотивації обдарованої молоді до такої діяльності є заохочення у вигляді винагороди. З цією метою у 2017 році було проведено захід «Таланти Літинщини», у ході якого було нагороджено грошовими преміями 102 переможці олімпіад та конкурсів районного та обласного рівнів.

    На особливу увагу заслуговує також той факт, що в цьому році започаткована співпраця благодійного фонду «Повір у себе», засновниками якого є Віктор та Ірина Іванчики з нашим районом.

    Так, 4 випускники шкіл району – Бабій Дар’я (СЗШ І-ІІІ ст. с. Уладівка), Бондар Ірина (Літинська СЗШ І-ІІІ ст. №2), Кондратюк Тетяна (Дяковецький НВК І-ІІІ ст.), Крива Вікторія (СЗШ І-ІІІ ст. с. Городище) –  матимуть матеріальну підтримку та допомогу протягом навчання у ВНЗ у вигляді  іменних академічних стипендій, благодійної допомоги на оплату гуртожитків, грантів на індивідуальні студентські проекти.  Така співпраця буде продовжена і надалі.

    [Слайд 17] Національна доктрина розвитку освіти (Україна XXI століття) націлює сучасну школу на підготовку учнів до повноцінної діяльності в умовах інформаційного суспільства. Тому актуальною на часі є комп’ютеризація та підключення до Інтернету закладів району.

    Існуючий на сьогодні стан комп’ютеризації загальноосвітніх закладів району потребує оновлення. Основні його показники в галузі освіти 2016-2017 н. р. такі: комп’ютерний парк освітніх закладів району налічує 470 ПК: 21 – встановлено у відділі освіти, 4 в позашкільних навчальних закладах, а 445 у ЗНЗ району. 3 навчальні заклади району мають сучасні інтерактивні комплекси, в 5 ЗНЗ встановлено комплекти мультимедійного обладнання.  

    Формування єдиного освітнього інформаційного простору є одним із стратегічних завдань розвитку системи освіти. Необхідною складовою даного процесу, першим кроком до використання інноваційних та дистанційних технологій навчання у професійній діяльності вчителя є наявність Інтернету. Нині загальний стан підключення до мережі Інтернет по району складає 73%.

    Тому закономірним на сьогодні є підвищення комп’ютерної грамотності педагогів, освоєння ними роботи з програмними освітніми комплексами, ресурсами глобальної комп’ютерної мережі Інтернет для того, щоб кожен міг використовувати сучасні інформаційно-комп’ютерні технології для підготовки та проведення роботи з дітьми на якісно новому рівні.

    У зв’язку з цим спостерігається динаміка зростання кількості різноманітних фахових сайтів та блогів вчителів району, що свідчить про підвищення їхнього рівня інформаційної компетентності. Станом на 2016-2017 н. р. кількість вчителів, які звертаються до таких інформаційно-комунікаційних технологій становить 25 осіб, і показник цього явища активно зростає. 

    [Слайд 18] У час, коли Україна крок за кроком наближається до спільноти європейських народів, намагається посісти між ними належне їй місце, засвоїти їхні найкращі здобутки, а також збагатити власними інтелектуально-творчими та духовно-моральними надбаннями, а мовою міжнаціонального спілкування є англійська, важливим напрямом діяльності в освітній галузі є активізація вивчення англійської мови в освітніх закладах.

    З цією метою у навчальних закладах району триває процес створення мовних загонів, робота яких базується на англійській мові і спрямована на підвищення учнями свого рівня володіння англійською. Для роботи з учнями були задіяні 18 вчителів англійської мови у 2016 р. та 11 вчителів у 2017 р.

     [Слайд 19] Крім того, 30 листопада 2016 року в актовій залі ЦДЮТ відбувся районний етап обласного конкурсу «Spelling Bee».

     Ми добре усвідомлюємо той факт, що сьогодні на порядку денному стоїть головна проблема: забезпечення сільським школярам рівного доступу до вивчення англійської мови, такого як у місті. Насамперед – це хороший учитель, хороший підручник, належна навчально-матеріальна база з обов’язковим мультимедійним обладнанням в кабінеті, і, що не менш важливо, –  мотивований учень. Усе це повинно дати позитивний результат у майбутньому, особливо коли планується введення обов’язкового ЗНО з англійської мови у 2018 році.

    Закінчення цього начального року, як і попередніх, для  9-х та 11-х класів відзначене проведенням державної підсумкової атестації.

     [Слайд 20] В основній школі для 338 учнів (3 звільнено за висновками медичних комісій державна підсумкова атестація проводилася у червні  з трьох предметів: української мови, математики, та одного предмета за вибором навчального закладу.

    Результати проведення ДПА у 9-х класах у 2016-2017 н. р. ви можете побачити на слайді. Із результатів ДПА помітна деяка тенденція до зниження рівня знань учнів з відповідних предметів, а це сприятиме посиленню уваги до рівня викладання навчальних предметів у школах та підвищенню мотивованості учнів до навчання у наступному  навчальному році.   

    Проте маємо і позитивний показник у тому, що всі 18 випускників-претендентів 9-х класів отримали свідоцтва з відзнакою.

    [Слайд 21] В 11-х класах державна підсумкова атестація проводилася у формі ЗНО, яке впевнено займає своє місце як вид контролю за якістю навчальних досягнень учнів та сприяє тому, що вчителі на більш високому рівні оволодівають методикою підготовки учнів до участі в ньому.

    У 2016-2017 н. р. державну підсумкову атестацію складали 235 учнів (на 9 учнів більше ніж 2015-2016 н. р.).  На діаграмі можна побачити якісний показник по району з кожного предмету. Як результат, стан викладання математики, фізики, біології та історії України потребує значного покращення.

    [Слайд 22-29] Далі на слайдах ви можете побачити загальну картину результатів ЗНО по школах району з кожного предмету окремо.

    [Слайд 30-37] А також вважаю доцільним продемонструвати результати складання ЗНО випускниками шкіл  Літинського району в порівнянні з іншими районами Вінницької області.

    Я думаю, що кожен, аналізуючи позитивні та негативні результати, зробить для себе відповідний висновок, а методичні об’єднання вчителів більш детально проаналізують низькі результати та поставлять перед учителями конкретні завдання. У кожній школі на серпневих педагогічних радах та й кожен учитель особисто здійснить глибокий аналіз проведення цьогорічного зовнішнього незалежного оцінювання з метою уникнення негараздів, які мали місце.

     [Слайд 38] Не можна оминути увагою і роботу шкільних бібліотек. Сучасна шкільна бібліотека – це осередок спілкування й виховання – справжній шкільний інформаційний центр, що навчає учнів та вчителів адаптуватися в насиченому інформаційному світі.

    Виконуючи виховну функцію, бібліотекарі використовують різноманітні форми та методи патріотичного виховання, які сприяють формуванню патріотичних почуттів та громадянської самосвідомості учнів шляхом залучення їх до читання, виховання любові до книги, рідної мови, культури.

    [Слайд 39] У грудні 2016 року було проведено районний етап Всеукраїнського конкурсу «Шкільний бібліотекар – 2017», у якому взяло участь 5 конкурсантів, серед яких маємо два перших місця та два лауреати обласного етапу, які восени отримають грошові винагороди.

     [Слайд 40] У квітні-травні 2017 року було проведено інвентаризацію підручників у шкільних бібліотеках. Визначено відсоток забезпечення підручниками на 2017-2018 н. р. – він становить 97% по району та наступні показники по класах, які ви можете побачити на слайді.

    [Слайд 41] Належну роль в освітньому процесі варто відвести і позашкільним навчальним закладам, що є одним із основних інститутів виховання й розвитку, що створює умови для реалізації дитиною власної освітньої траєкторії, сприяє індивідуальному розвитку особистості школяра, його талантів і нахилів.

    У Літинському районі працюють 2 позашкільні заклади: Дитячо-юнацька спортивна школа (ДЮСШ) та Центр дитячої та юнацької творчості (ЦДЮТ).

     [Слайд 42] Серед виховних напрямів у сучасній школі найбільш актуальним є національно-патріотичний та його складник військово-патріотичний, як стрижневий, основоположний, що відповідає як нагальним вимогам і викликам сучасності, так і закладає підвалини для формування свідомості нинішніх і прийдешніх поколінь, які розглядатимуть державу як запоруку власного особистісного розвитку, що спирається на ідеї гуманізму, соціального добробуту, демократії, свободи, толерантності, виваженості, відповідальності, здорового способу життя, готовності до змін.

    Працюючи над реалізацією Концепції національно-патріотичного виховання дітей та учнівської молоді та районною програмою національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2017-2020 роки учнівські та педагогічні колективи взяли участь в районному етапі обласного конкурсу з організації військово-патріотичного виховання учнівської молоді. Кожен навчальний заклад представив свою модель військово-патріотичного виховання учнівської молоді, досвід роботи колективів по формуванню патріотичної свідомості вихованців. Заслуговують на увагу моделі військово-патріотичного виховання Літинських СЗШ І-ІІІ ст. №1 та №2, Дяковецького НВК ім. М. Стельмаха, СЗШ І-ІІІ ст. с. Вінниківці, с. Пеньківка та с. Журавне.

    Крім того, показником ефективної роботи навчальних закладів у реалізації різних виховних напрямів, включаючи й  національно-патріотичний, є участь дітей та молоді в наступних заходах:

    1)    проведено творчу зустріч з Павлом Ткачуком, під час якої поет дарував переможцям мовно-літературних конкурсів власні збірки творів із автографом;

    2)    [Слайд 43]  у травні відбувся районний етап Всеукраїнської військово-патріотичної гри «Джура». Переможці - рій «Літинські козаки» Літинської СЗШ І-ІІІ ст. №2 взяли участь в обласному етапі гри;

    3)    [Слайд 44]  відбувся районний фестиваль вчительської та учнівської творчості «Проліски надії 2017», де були відібрані кращі таланти для зонального огляду в обласному конкурсі;

    4)    [Слайд 45] проведено творчий вечір, присвячений пам’яті Олександри Бурбело «Я лиш струна на арфі України»;

    5)    [Слайд 46] проведено районний конкурс шкільних екологічних агітбригад 2017; 

    6)    [Слайд 47] у червні в с. Микулинці  на честь вшанування бійців групи УПА-Південь було організовано роботу дитячо-юнацького спортивно-оздоровчого табору «Героїв УПА», у якому перебувало 30 учнів;

    7)    [Слайд 48] у березні було проведено районну спартакіаду допризивної молоді, в якій взяли участь 12 команд загальноосвітніх навчальних закладів. Переможець районного етапу команда Літинської СЗШ І-ІІІ ст. №2 взяла участь в обласному етапі змагань;

    8)    у квітні учні 11-х класів взяли участь в тренувальних стрільбах на базі військової частини м. Калинівка;

    9)    до 72-ої річниці Перемоги над нацистськими загарбниками учні навчальних закладів району здійснили пішохідні та велосипедні походи територією району по місцях боїв, під час яких було проведено зустрічі з ветеранами та учасниками Другої Світової війни, сім’ями загиблих, упорядковано братські могили, пам’ятники загиблим воїнам;

    10)                      проводилися численні години спілкування, тематичні уроки, засідання круглих столів, лінійки, мітинги по вшануванню Героїв Крут, Героїв Небесної Сотні, подіям Революції Гідності, зустрічі з учасниками АТО та ін.   

    [Слайд 49] Варто відмітити й те, що в районі активно розвивається благодійний рух. Учнівські та педагогічні колективи загальноосвітніх навчальних закладів долучились до участі в обласній акції «Напиши листа захиснику України» та Всеукраїнській «Оберіг для захисника», написавши листи, вірші, виготовивши обереги для воїнів.

    Крім того, традиційно продовжується організація допомоги військовослужбовцям, які захищають територіальну цілісність держави на сході України. Це і поїздки до військово-медичного клінічного центру Центрального регіону у м. Вінниця, де пораненим захисникам України було зібрано продукти харчування, медикаменти, подарунки, зроблені руками дітей. Це й участь учнів та педагогів в обласній акції «Збери гостинець для солдата», під час якої зібрані продукти харчування були передані волонтерами районної громадської організації «Волонтери Літинщини» військовослужбовцям до зони проведення АТО. Це й участь в щорічній благодійній акції «П’ять картоплин», в ході якої зібрану картоплю (2000 кг) було передано в районну організацію «Червоного хреста» та одиноким громадянам. Це й збір коштів, а саме 8245 грн.,  для придбання медичного обладнання дитячих лікарень в умовах Всеукраїнської акції «Від серця до серця» та багато іншого.

    Загалом протягом 2016-2017 н. р. в навчальних закладах району за ініціативи та активної участі лідерів учнівського самоврядування проведено 13 соціально значущих акцій, які ви можете побачити на слайді.

    Отже, можна зробити висновок, що впродовж навчального року відбулися позитивні зміни в організації та проведенні виховної роботи щодо національно-патріотичного виховання, а саме:

    - активізувалася робота щодо підвищення рівня національної свідомості, виховання патріотизму, збільшилася кількість заходів та підвищилися якість та ефективність їх проведення;

    - учні проявляють активність та ініціативність в організації та проведенні заходів патріотичного характеру;

    - зник «формалізм» у проведенні виховної роботи;

    - надається перевага активним інноваційним формам та видам роботи, що стали більш дієвими, мають прикладний характер;

     - робота щодо патріотичного виховання в більшості навчальних закладів набула системного, цілеспрямованого характеру;

    - посилилася співпраця між педагогічним, учнівським та батьківським колективами;

    - помітно зріс інтерес учнів до історії України, рідного села;

    - посилився акцент на відродження українських традицій та звичаїв, виховання поваги до них.    

    [Слайд 50] Одним із пріоритетних напрямків роботи навчальних закладів є створення здоров’язберігаючого освітнього середовища. Тому в навчальних закладах району протягом року проводилась системна робота по формуванню здорового способу життя у дітей та підлітків. Зокрема проведено тиждень «Молодь за здоровий спосіб життя», в рамках якого було організовано години спілкування, зустрічі з лікарями, працівниками центру соціальних служб для дітей, сімї та молоді. Сухомлинський В.О. писав: «Турбота про здоров’я – це найважливіша праця вихователя. Від життєрадісності, бадьорості дітей залежать їх духовне життя, світогляд, розумовий розвиток, міцність знань, віра у свої сили».  

    Актуальним залишається питання харчування учнів у загальноосвітніх закладах району, що є необхідною умовою створення здоровיязберігаючого середовища. Тому в школах району проводиться активна робота по організації харчування учнів.

    Безкоштовним харчуванням охоплено всіх учнів 1-4 класів та 213 дітей пільгових категорій (130 дітей у минулому році).

    У всіх загальноосвітніх закладах району створено умови для забезпечення гарячим харчуванням учнів 5-11 класів, які харчуються за власні кошти. Вартість шкільних обідів у 2016-2017 н. р. становила 10 грн.

    [Слайд 51] Напевно, одна з професій, фахівці якої мають змінюватись одночасно з нею, – це професія вчителя. Адже кожне покоління має справу з новими досягненнями, проблемами та турботами.

    Становлення і розвиток громадянського суспільства породжує гостру необхідність у педагогах, які володіють високою професійною компетентністю.

    Стів Джобс «Сьогодні потрібно йти туди, куди завтра підуть всі». Отже, сучасний учитель – це не тільки предметник, а й знавець дитячих душ, вихователь. Учитель головна фігура педагогічного процесу. Його особистий приклад – могутній фактор виховного впливу. Спілкуючись із учнями вчитель виховує їх не тільки словом, а й всіма якостями своєї особистості. Вплив авторитетного педагога на учнів залишає свій відбиток на все їхнє життя.

    Навчально-виховний процес  у загальноосвітніх закладах району у 2016-2017 н. р. здійснювали 530 педагогічних працівників, з них 35 – молодих спеціалістів (6%), 63 – пенсіонерів (11,8%) та 24 – учителів-сумісників (4,5%).

    Серед пріоритетних напрямів державної політики, як зазначено у Національній доктрині розвитку освіти в Україні, є підготовка кваліфікованих кадрів, здатних до творчої роботи, професійного розвитку, освоєння та запровадження інформаційних технологій, конкурентоспроможних на ринку праці. Тобто сучасному вчителеві необхідні гнучкість і нестандартність мислення, вміння адаптуватися до швидких змін умов життя. А це можливо лише за умови високого рівня професійної компетентності вчителя.

    [Слайд 52] Станом на 2016-2017 н. р. навчально-виховний процес здійснювали 530 педагогічних працівників.

    Важливим кроком до омолодження педагогічного складу району є очікуване поповнення молодими педагогами – випускниками вищих педагогічних навчальних закладів. У 2016-2017 навчальному році прибуло 14 молодих спеціалістів, а на початок 2017-2018 н. р. ми маємо їх вже 6.

    Піднесення престижу педагогічного працівника через його достойне матеріальне, і перш за все, високе моральне заохочення є одним із стратегічних завдань. У 2016-2017 навчальному році 5 учителів району нагороджені Грамотами Департаменту освіти і науки Вінницької обласної державної адміністрації, 9 учителів мають звання «Учитель-методист», 124 учителів мають звання «Старший учитель», 38 учителів мають відзнаку «Відмінник освіти».

    За словами Президента України Петра Порошенка «реформа освіти є одним із головних напрямів «Стратегії реформ – 2020». Зокрема, на 12-му засіданні Національної ради реформ Президент України зазначив, що крім забезпечення обороноздатності держави, освіта є першим нашим пріоритетом, і в центрі нового закону «Про освіту» має бути «Його Величність Вчитель», та наголосив на важливості відновлення престижу вчительської праці

    [Слайд 53] Упродовж останніх двох десятиліть сучасний стан вітчизняної системи середньої освіти прийнято характеризувати з позиції хронічної недостатності її фінансування. У цій ситуації неминуче відходять на задній план усі інші проблеми, зокрема щодо оновлення змісту освіти, забезпечення якості освіти, професійного розвитку учительства тощо.

    Проте, незважаючи на непросту ситуацію в країні, у районі системно здійснюються заходи щодо захисту та фінансування освітньої галузі.

    Як ви можете бачити із діаграми, для забезпечення функціонування закладів освіти району виділяється все більше коштів, що ви можете побачити на слайді.

    [Слайд 54] У загальному, враховуючи вищезазначені дані,  на слайді демонструємо вартість утримання 1 учня в загальноосвітніх закладах району в 2017 році.  

    [Слайд 55] Позитивну тенденцію помічаємо й у виділенні коштів на капітальні та поточні ремонти навчальних закладів району (будівельні матеріали, вікна, двері): якщо у 2015-2016 н. р. було виділено 6828,5 тис. грн., то в 2016-2017 н. р. ця сума зросла до 8576,9 тис. грн. Було здійснено такі ремонтні роботи:

    1)    у СЗШ І-ІІІ ст. с. Дашківці було переведено котельню на альтернативні види палива та в СЗШ І-ІІІ ст. с. Бруслинів збудовано котельню на альтернативних видах палива;

    2)    [Слайд 56] у Дяковецькому НВК І-ІІІ ст. та СЗШ І-ІІІ ст. с. Шевченка замінено старі котли на нові;

    3)    [Слайд 57] у Дяковецькому НВК І-ІІІ ст. також замінено старі вікна на енергозберігаючі;

    4)  [Слайд 58] у ЗНЗ с. Бруслинів, с. Малинівка та с. Уладівка вирішено проблему водозабезпечення.

    У 2017-2018 н.р. планується здійснення таких ремонтних робіт:

    1)    капітальний ремонт даху Літинської СЗШ І-ІІІ ст. №2;

    2)    капітальний ремонт спортзалу Літинської СЗШ І-ІІІ ст. №2;

    3)    реорганізація СЗШ І-ІІІ ст. с. Микулинці в НВК І-ІІІ ст.;

    4)    капітальний ремонт (заміна вікон) НВК І-ІІ ст. с. Сосни;

    5)    закупівля 8-ми інтерактивних дошок;

    6)    обладнання спортивних майданчиків.

     [Слайд 59] Крім того, відділ освіти отримав субвенції сільських та селищної рад на покращення матеріально-технічної бази шкіл району.   

    Першочерговим завданням для нашої школи є вихід на середньоєвропейські показники кількості учнів у класі та співвідношення кількості учнів і вчителів. Це стане однією із передумов переходу до «бюджетування, яке зорієнтоване на результат», на необхідності якого наголошують іноземні експерти. Зокрема, експерт Світового банку М. Мерсер зазначає: «Фінансування освіти в Україні не відповідає меті її існування, адже тут існує виключно постатейне бюджетування і немає бюджетування, спрямованого на результат. Поява програмно-цільового бюджетування означатиме надання можливості навчальним закладам подавати проекти своїх бюджетів, які б нагадували проекти бізнес-планів».

    [Слайд 60]

    Як бачимо, перед освітянською галуззю району поряд з успіхами стоїть чимало проблем. Переконана, що спільними зусиллями освіта району буде набувати нових барв. Інакше не можна – наше надійне майбутнє народжується в якості сьогоднішньої освіти.

    Висловлюю щиру вдячність усім освітянам за творчу і сумлінну працю,  головам районної,  сільських, селищних рад, керівникам місцевих підприємств, батькам – за активне сприяння розвитку освітянської галузі. Ми високо вшановуємо ваш духовно-інтелектуальний потенціал, вашу важку і натхненну працю.

    Сподіваюся, що набутий нами досвід вирішення освітніх проблем забезпечить успішну практичну реалізацію нових завдань розвитку освіти в районі.

    На завершення хочу зупинитись на пріоритетах, які стоять перед нами у новому навчальному році.

    }  Забезпечення доступної та якісної освіти через розвиток мережі навчальних закладів відповідно до вимог суспільства, запитів особистості, потреб району.

    }  Продовження роботи з національно-патріотичного виховання.

    }  Забезпечення впровадження концептуальних засад «Нової української школи».

    }  Продовження роботи по зміцненню матеріально-технічної бази  закладів;

    }  Активізувати роботу з обдарованими і талановитими дітьми, створювати умови для розвитку їх творчих здібностей і навичок.

    [Слайд 61]

    Вітаю всіх із початком навчального року. Бажаю всім учасникам навчально-виховного процесу міцного здоров’я, щастя, благополуччя, творчих здобутків, миру та злагоди.

    Дякую за увагу!



    31.08.2017 | Aдмін

    Вернутись назад
Міносвіти
Академія педагогічних наук
Український центр оцінювання якості освіти
Вінницький регіональний центр оцінювання якості освіти
Комітет з питань науки і освіти
Сучасні заклади освіти
Видавнича група Основа
Педагогічна преса
Методичний портал
Вінницький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
Вінницький Департамент освіти і науки
Вінницька обласна організація Профспілки працівників освіти і науки України
Літинський портал
Літинська райдержадміністрація
Літинська селищна рада
Вінницька ОДА
Верховна Рада
Урядовий портал
Президент України